Rozwój systemów sensorycznych u dzieci pozwala na lepsze rozumienie tego, co dzieje się dookoła nich. Należy jednak pamiętać, że nie dla każdego malucha proces ten będzie bezproblemowy. Integracja sensoryczna może napotkać pewne trudności, dlatego każdy odpowiedzialny rodzic powinien wiedzieć, jak wspierać jej rozwój u swojej pociechy. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło prawidłowo odbierać, przetwarzać, a także reagować na bodźce zewnętrzne.
Z tego artykułu dowiesz się, czym jest integracja sensoryczna i jak wspierać jej prawidłowy rozwój u dziecka. |
Spis treści:
- Czym jest integracja sensoryczna?
- Po czym rozpoznać zaburzenia?
- Zajęcia z integracji sensorycznej
- Integracja sensoryczna – podsumowanie
Czym jest integracja sensoryczna?
Integracja sensoryczna to proces neurologiczny pozwalający skutecznie, w sposób spójny i zorganizowany, przetwarzać informacje i bodźce płynące z otoczenia zewnętrznego. Obejmuje ona reagowanie na dotyk, zapach, dźwięk czy ruch. Jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci na wielu płaszczyznach – emocjonalnej, społecznej oraz poznawczej. Ponadto wpływa na zdolność maluchów do interakcji z rówieśnikami oraz efektywnej nauki.
Warto zwrócić uwagę na różnorodność dostępnych metod wspierających integrację sensoryczną u dzieci. Należą do nich między innymi zabawy wzmacniające zmysły, ćwiczenia ruchowe, a także techniki relaksacyjne. Zajęcia te nie tylko rozwijają kreatywność maluchów, ale również poprawiają kondycję i równowagę oraz pomagają im radzić sobie ze stresem i emocjami.
Kompleksowe zrozumienie mechanizmów integracji sensorycznej jest niezwykle ważne zarówno z perspektywy rodziców, jak i pedagogów w przedszkolu. Odpowiednie techniki i metody stosowane w codziennym życiu podopiecznych zapewniają jej prawidłowy rozwój i ułatwiają codzienne funkcjonowanie maluchów. Należy również zaznaczyć, że u niektórych dzieci mogą występować trudności w integracji sensorycznej, co prowadzi do problemów między innymi z nauką, relacjami międzyludzkimi oraz zachowaniem.

Po czym rozpoznać zaburzenia?
Zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się na różne sposoby. W dodatku na początkowym etapie mogą być bardzo delikatne, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie. By nie przegapić objawów zaburzeń, musisz zwrócić szczególną uwagę na:
- problemy z koordynacją ruchową – trzymanie sztućców, rysowanie lub skakanie to czynności wymagające precyzji, które mogą sprawiać trudności dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej. Może wpływać to negatywnie na ich pewność siebie i zmniejszenie chęci do aktywności fizycznej;
- problemy w interakcjach społecznych – maluchy mogą być wycofane w kontaktach międzyludzkich, w szczególności unikać kontaktu z rówieśnikami. Nawiązywanie przyjaźni dodatkowo utrudniają zbyt emocjonalne lub nawet agresywne reakcje na zachowania innych dzieci;
- nadwrażliwość na bodźce – podopieczni z zaburzeniami integracji sensorycznej reagują zazwyczaj niezwykle silnie na dźwięk, światło, zapach czy dotyk. Odpowiedzią na te bodźce może być lęk, frustracja lub agresja;
- trudność z koncentracją – dzieci cierpiące na zaburzenia sensoryczne łatwo się rozpraszają, przez co mają problem z utrzymywaniem uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas;
- nietypowa reakcja na ból – nadmierne lub niedostateczne reagowanie na drobne urazy, takie jak siniaki lub zadrapania, może wskazywać na problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych związanych z bólem.
Zajęcia z integracji sensorycznej
Zajęcia z integracji sensorycznej to specjalistyczna terapia wspierająca najmłodszych w prawidłowym przetwarzaniu bodźców ze świata zewnętrznego. Kadra Mruczankowego przedszkola ma na swoim koncie lata doświadczenia w pracy z dziećmi w tym zakresie, dzięki czemu oferujemy naszym podopiecznym dodatkowe zajęcia sensoryczne w Warszawie!
Celem terapii jest rozwój zdolności sensorycznych poprzez różnego rodzaju zabawy i ćwiczenia angażujące wszystkie pięć zmysłów – dotyk, wzrok, smak, słuch i węch. Wykorzystuje się do nich: piłki, hamaki, klocki sensoryczne, beczki, tunele, kształtki oraz wiele, wiele więcej innych przedmiotów. Ćwiczenia te poprawiają bazowe umiejętności dziecka, które uczy się, jak odpowiednio przetwarzać i odpowiadać na impulsy pochodzące ze świata zewnętrznego.

Integracja sensoryczna – podsumowanie
Integracja sensoryczna odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci. Dzięki niej uczą się, jak skutecznie przetwarzać i analizować bodźce z otoczenia zewnętrznego. Umożliwia to lepsze rozumienie świata i nawiązywanie relacji z rówieśnikami. Istotne jest również wczesne rozpoznanie zaburzeń integracji sensorycznej. W tym celu zwróć szczególną uwagę na: problem z koordynacją ruchową, nadwrażliwość na bodźce czy trudność w utrzymaniu koncentracji.
Szukasz najlepszej placówki dla swojego dziecka? Chcesz zapewnić mu opiekę na najwyższym poziomie? Mruczankowe przedszkole będzie strzałem w dziesiątkę! Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna zadba o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo Twojej pociechy.